top of page

Oferta badawcza 

Badania palności materiałów niemetalowych

Zakład Inżynierii Materiałowej posiada wieloletnie doświadczenie w badaniu palności materiałów i wyrobów stosowanych zarówno w górnictwie jak i innych dziedzinach przemysłu i życia codziennego. Wiele z naszych metod badawczych posiada akredytację PCA, ponadto wykonujemy badania według norm krajowych, europejskich i międzynarodowych. Wykonujemy również badania według własnych procedur badawczych, które znalazły uznanie Jednostki Certyfikującej wyroby oraz wielu naszych klientów.

Szeroka oferta badawcza Zakładu opiera się na filarach wieloletniego doświadczenia, wysoko wykwalifikowanej załogi, jak również bogatego wyposażenia. Posiadamy nowoczesny sprzęt do badań w zakresie kalorymetrii i analizy termicznej, metod płomieniowych, wskaźnika tlenowego, badań palności cieczy, analizy lotnych produktów rozkładu termicznego i wielu innych.

Szczególna grupę wyrobów badanych w Zakładzie stanowią taśmy przenośnikowe. Pod względem palności są one badane metodami zgodnymi z wymaganiami norm.

Zakład jest otwarty na współpracę z klientem i gotowy jest przeprowadzić badania metodami uzgodnionymi indywidualnie ze zleceniodawcą.

Badania rur 

Zakład Inzynierii Materiałowej prowadzi szeroki zakres badań rur z materiałów niemetalowych. Specjalizuje sie głownie w badaniach rur z tworzyw sztucznych. Oferta badawacza obejmuje badania ciśnieniowe mechaniczne, palności czy analizy termicznej. Znacząca większości badań objeta jest akredytacją PCA a badania mechaniczne równierz są prowadzone pod nadzorem UDT. Zakres badanych srednic to od około 10mm do 1000mm dla badań ciśnieniowych. Dla badań sztywności obwodowej do 2000mm. Zakład jest też otwarty na sugestie klienta i może przerowadzić badania ugodnione z klienetem albo przygotować stanowisko badawcze w konsultacji ze zleceniodawcą 

Przygotowanie próbek badawczych

Oferujemy dla naszych klientów zlecających badania przygotowanie próbek badawczych.

Próbki do badań przygotowywane są metodą prasowania, wycinania, frezowania, wtryskiwania i odlewania na profesjonalnym sprzecie gwarantującym wysoką jakość próbek oraz zgodność znormami przedmotowymi.

Jako osobną ofertę wykonujemy także wtrysk próbk badawczych z dostarczonego do laboratorium granulatu. Nowoczesna forma z kontrolą jakości wtrysku i termostatowaniem umożliwia wtrysk próbek charakteryzujący się duża powtarzalnością geometrii min. próbek wioselkowych, beleczek  czy płytek pod kalorymetr i kolorymetr. 


 

Badania wytrzymałościowe materiałów niemetalowych

Zaklad oferuje szeroki przekrój badań wytrzymałościowych tak doraźnych jak i długoczasowych dla materiałów niemetalowych. W naszej ofercie są badania tworzyw sztucznych, elastomerów,  kompozytów polimerowych,  oraz gotowych wyrobów min taśm przenośnikowych rur, tkanin czy folii. ​


 

Badania taśm przenośnikowych

Zakład Inżynierii Materiałowej specjalizuje się w badaniach taśm przenośnikowych stosowanych zarówno w warunkach normalnych jak również tych, którym stawia się najwyższe wymagania bezpieczeństwa stosowania. Do takich zastosowań należą m.in. kopalnie głębinowe. W warunkach podziemia kopalni możliwe jest stosowanie wyłącznie trudnopalnych taśm przenośnikowych spełniających ponadto określone w przepisach wymagania wytrzymałościowe. Aby pomóc klientom pragnącym spełnić wymagania dotyczące taśm przenośnikowych, w Zakładzie wykonuje się specjalistyczne badania palności taśm przenośnikowych oraz szereg badań z zakresu właściwości mechanicznych materiałów. Umożliwia to specjalistyczna aparatura do badań palności oraz dwie precyzyjne maszyny wytrzymałościowe o zakresach pomiarowych do 10 t oraz do 0,5 t. Zakład posiada ponadto stanowisko do badań ugięcia taśm przenośnikowych i ich ścieralności.

Możliwe jest również przeprowadzenie analizy termicznej materiałów stosowanych na taśmy przenośnikowe oraz określenie toksycznych produktów rozkładu termicznego taśm przenośnikowych. Wyniki tych badań mogą zostać z powodzeniem wykorzystane podczas analizy ryzyka stosowania taśm przenośnikowych na wypadek wystąpienia pożaru. 

Technologie przetwórstwa tworzyw sztucznych

I

bottom of page